środa, 13 lipca 2022

Zbiór lawendy z naszego ogrodu

 Dlaczego lawenda jest wykorzystywana w lecznictwie?

Lawenda ma wszechstronne zastosowanie, które wynika z jej właściwości. Zawiera bowiem m.in. garbniki, kumaryny, antocyjany – naturalny barwnik, kwasy organiczne, sole mineralne. Olejek z lawendy jest bogaty w substancje, które są rzadko spotykane w świecie roślin. Są to m.in. octan linalol, pinen, furfurol, cukry i związki mineralne. Te składniki charakteryzują się szerokim zakresem działania, dlatego lawenda jest wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń.

Sposoby wykorzystania lawendy

Lawenda znakomicie się sprawdza w leczeniu infekcji, pomaga zwalczyć zwłaszcza te ze strony układu oddechowego i moczowego. W pierwszym przypadku właściwości bakteriobójcze olejku z lawendy (jednego z najlepszych olejków eterycznych, który jest dostępny na Allegro w cenie od 4 do 42 zł) wykorzystuje się w leczeniu nieżytu nosa, zapalenia gardła lub oskrzeli. Wówczas preparat stosuje się do przygotowania inhalacji. Po lawendę możemy sięgać profilaktycznie w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i przeziębienie. Nalewka z tej rośliny wzmocni odporność.

W przypadku infekcji dróg moczowych zalecane jest picie naparu z kwiatów lawendy. Płyn ten działa na organizm moczopędnie i pomaga zwalczyć zakażenie pęcherza moczowego. Wówczas można przyjmować 3 razy dziennie 40 kropli olejku lawendowego na łyżce przegotowanej wody. Właściwości antyseptyczne lawendy wykorzystuje się też w leczeniu zmian skórnych cery problematycznej: trądzikowej i wrażliwej.

Jeżeli cierpimy z powodu problemów ze strony układu trawiennego, również powinniśmy zaopatrzyć domową apteczkę w lawendę. W efekcie pozbędziemy się takich dolegliwości, jak zaparcia, kolki czy wzdęcia. Dodatkową zaletą picia naparu z kwiatów lawendy jest poprawa apetytu (wystarczy przyjąć 5 kropli tego olejku na cukrze) i przyspieszenie tempa trawienia spożytych pokarmów.

Zapach lawendy ma zbawienny wpływ na układ nerwowy człowieka. Pozwala wyciszyć się i uspokoić skołatane nerwy. Co więcej, ułatwia zasypianie. Wystarczy niewielką ilość suszonych kwiatów lawendy (opakowanie 50 g kupimy od 3 do 6 zł) zamknąć w woreczku wykonanym z płótna i położyć na poduszce. W efekcie wstaniemy rano wypoczęci, a noc przebiegnie bez epizodów przerywania ciągłości snu. Podobnie zadziałają żywe cięte gałązki lawendy postawione nieopodal łóżka.

Jeżeli cierpimy z powodu bólu miesiączkowego, bólu głowy lub mięśni, powinniśmy sięgnąć po lawendę, bo wykazuje ona też działanie przeciwbólowe. Z bólem głowy pomoże uporać się sam zapach tego ziela, a na dolegliwości mięśni pomoże kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku z lawendy lub masaż wykonany z wykorzystaniem tego preparatu. Nie trzeba go rozcieńczać, można go nakładać bezpośrednio na skórę. Olejek warto wmasować w miejsca stłuczone i obolałe.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kwietniowi jubilaci

                                               Mietek                        Zbyszek                                 Krysia                 ...