poniedziałek, 9 września 2013

Karaoke

IV konkurs Karaoke w Olkuszu już za nami. Nasi uczestnicy nie zajęli wprawdzie szczytnego miejsca, ale pięknie zaśpiewali i godnie nas prezentowali. A oto co pisał Przegląd Olkuski o festiwalu:
 
Tytuł utworu Kabaretu Starszych Panów wydaje się być najlepszym określeniem idei Małopolskiego Konkurs Karaoke, jaki już po raz szósty odbył się w Olkuszu. Jest to impreza szczególna, bo przez kilka godzin, niczym prawdziwe gwiazdy, prezentują swoje aranżacje znanych utworów osoby, którym życie na co dzień nie szczędzi kłopotów. W tym roku ponad pół setki podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy z całego województwa stanęło na olkuskiej scenie, by zaproszonym gościom i uczestnikom zapewnić dobrą zabawę. W tym roku sala była pełna, a uczestnicy mogli liczyć na aktywny doping i brawa.
Impreza łączy przyjemne z tym, co pożyteczne. Na ten jeden dzień uczestnicy zapominają o swoich chorobach i wszystkich problemach. Śpiewają najlepiej, jak tylko potrafią, a do występu nierzadko przygotowują się przez cały rok.
- Dzięki imprezie mamy możliwość integracji z innymi ośrodkami, z innymi osobami chorymi. To daje dużo wiary w siebie, potwierdza, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami. Niestety w życiu codziennym spotyka nas dużo przykrości. Kiedy śpiewamy, zapominamy o swoich chorobach – mówi Bożena, podopieczna ŚDS w Olkuszu. - Podczas terapii możemy się nauczyć śpiewu, a z drugiej strony możemy wyjść z pomocą do drugiej osoby – dodaje Jacek.
Udział w tego typu wydarzeniach kulturalnych to dla osób z zaburzeniami psychicznymi również terapia. - Uczestników bardzo cieszy, że mogą zaprezentować własną twórczość, własne możliwości. Jest to dla nich bardzo ważne, a my się cieszymy, że możemy w tym uczestniczyć – podkreśla Dorota Kośmider, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków ŚDS.
Rafał Kępiński, przewodniczący jury Konkursu, a na co dzień wokalista i aktor, podkreśla, że poziom artystycznego wyrazu jest bardzo wysoki. - Śpiewanie jest rodzajem ekspresji. Śpiewając uszczęśliwiamy siebie i innych, świat staje się lepszy – mówi artysta.
Integracji środowiska małopolskich ŚDS-ów poprzez udział w tej rozśpiewanej inicjatywie podjął się sześć lat temu olkuski Środowiskowy Dom Samopomocy. Doskonała organizacja imprezy sprawia, że co roku przyłączają się do niej kolejni. - Innowacyjna forma terapii sprawia, że festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem. O popularności niech świadczy fakt, że w tym roku udział bierze 57 uczestników z 28 ośrodków wsparcia z najdalszych zakątków Małopolski. Organizując festiwal, kieruję się nadrzędnym celem, jakim jest przełamywanie stereotypów wobec osób niepełnosprawnych umysłowo, a również umożliwiam im włączanie się w życie społecznej. To doskonała okazja do kształtowania wrażliwości społecznej i etyki w społeczeństwie lokalnym – mówi Anna Kwaśniewska, dyrektor ŚDS w Olkuszu.
- Muzyka uspokaja, bawi, uwrażliwia, a tym samym poprawia nastrój. Uczestnicy konkursu mogli wybierać utwory spośród bardzo szerokiego repertuaru muzyki polskiej i zagranicznej, dopasowanego do osobowości oraz temperamentu wykonawcy. Każdy może na chwile zapomnieć o własnych problemach i oddać się muzyce, wcielając się w role popularnej gwiazdy – podkreśla Przemysław Kania, olkuski artysta, który prowadzi warsztaty dla osób niepełnosprawnych.
Nagrodzonych wybrano w dwóch kategoriach. W pierwszej z nich zwycięzcą została Magdalena Migdał z ŚDS Stróże. Drugie miejsce przyznano Robertowi Tarasowi z ŚDS Olkusz, a trzecie – Idze Drozdowskiej z krakowskiego ŚDS-u z ul. Prądnickiej. W drugiej kategorii konkursowej wygrał Roman Stawarczyk (ŚDS Oświęcim), a drugie miejsce zajęła Magdalena Wróbel  (ŚDS Chrzanów). Trzecie miejsce jurorzy przyznali Ignacemu Tokarczykowi z ŚDS Limanowa. Wyróżnienia trafiły do Katarzyny Lewandowskiej (ŚDS Olkusz), Małgorzaty Ryłko (ŚDS Chrzanów) oraz duetu Aleksandra Gałęziowskiego i Magdaleny Roczek z (ŚDS Kraków os. Młodości). Wszyscy otrzymali pamiątkowe puchary i cenne nagrody rzeczowe.
VI Małopolski Konkurs Karaoke był współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego oraz z programu „Aktywni w drodze do pracy” w ramach funduszu Kapitał Ludzki. Organizację wsparli finansowo prywatni darczyńcy, którym w imieniu organizatorów dziękujemy. Patronem medialnym był „Przegląd Olkuski”.
Relacja filmowa:


karaoke sds1
karaoke sds3
karaoke sds2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Walentynki

W naszym ośrodku odbyło się walentynkowe zebranie społeczności. Do każdego uczestnika dotarła poczta walentynkowa, graliśmy w kalambury, a n...