Imieniny

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na stroneGRY mario

czwartek, 22 października 2015

Prelekcja: "Profilaktyka gruźlicy i chorób płuc"

Po raz kolejny - w ramach edukacji podopiecznych - w naszym ośrodku odbyła się prelekcja dotycząca bardzo poważnego problemu "profilaktyki gruźlicy i chorób płuc". Prelekcję przeprowadziła Pani Doktor Lidia Gądek.
Była to kontynuacja prowadzonego w naszym ośrodku programu ochrony zdrowia i zachowań prozdrowotnych. Tego typu zajęcia edukacyjne prowadzone w naszym ośrodku, skierowane są głównie do podopiecznych i ich rodzin oraz pracowników służb społecznych.
Problem gruźlicy i chorób płuc wywołał podczas spotkania burzliwą dyskusję poruszającą między innymi kwestię wpływu środowiska - zwłaszcza w okresie jesienno zimowym, kiedy palimy w piecach centralnego ogrzewania - na nasze płuca.
Na koniec spotkania serdecznie podziękowaliśmy Pani Lidii Gądek za wsparcie i profesjonalną pomoc w zakresie edukacji prozdrowotnej. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Polska należy do krajów europejskich o wysokiej zapadalności na gruźlicę, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. 

Gruźlica pozostaje jednak drugą  najbardziej śmiercionośną chorobą zakaźną po HIV/AIDS. Rocznie choroba zabija ponad dwa miliony osób na świecie.


Do podstawowych metod rozpoznania i profilaktyki gruźlicy płuc należą: badanie RTG klatki piersiowej, próba tuberkulinowa (odczyn Mantoux) oraz posiew  prątków gruźlicy z plwociny lub wydzieliny oskrzelowej pobranej w czasie bronchoskopii.

Zapobieganie gruźlicy opiera się na przestrzeganiu prostych zasad higieny oraz przede wszystkim na szczepieniu. Nie bez znaczenia jest stosowanie używek między innymi palenie papierosów, które pozostawia w organiźmie nieodwracalne zmiany uszkadzając go.
Wbrew obiegowej opinii o wyeliminowaniu czynników chorobotwórczych, gruźlica jest chorobą powszechną. Przyjmuje się, że ok. 30 proc. ludzi jest lub było w przeszłości narażone na kontakt z prątkami gruźlicy, jednak nie u każdej osoby zarażonej rozwija się pełnoobjawowa choroba, zakażenie może pozostać utajone i bezobjawowe, co zdarza się najczęściej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz