poniedziałek, 23 września 2013

Iwan Komarenko


Wczoraj podczas Święta Ziemniaka w Trzyciążu, wystąpił Iwan Komarenko. Nam udało się dostać jego autograf z dedykacją dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolbromiu.

Iwan urodził się 12 kwietnia 1976 roku w niżeilimskim rejonie obwodu irkuckiego.
Wychował się w Rudnogorsku na Syberii. Jako czternastolatek zaczął występować publicznie w miejskim domu kultury na dyskotekach, z zespołem "Metronom", który przyjechał z Karagandy (Kazachstan). Rok później wyprowadził się z domu rodzinnego. Rozpoczął naukę w Bracku, w Średniej Szkole Muzycznej na wydziale instrumentów dętych.
W wieku siedemnastu lat przeniósł się do Irkucka, na wydział piosenki estradowej. Później wyjechał do Moskwy w poszukiwaniu lepszego życia. Spotykał się tam z dziewczyną o imieniu Ina, która chorowała na stwardnienie rozsiane. Pojechał do Polski na pielgrzymkę Jana Pawła II. Iwanowi spodobało się w Polsce i chciał tu zostać. Z powodu wizy, musiał wracać do Rosji, ale po pewnym czasie wrócił do Polski. Mieszkał w podwarszawskich Laskach, gdzie opiekował się niewidomymi osobami w zakładzie dla niewidomych. Pracował w zamian za jedzenie i ubranie. Z powodu wizy musiał wracać do Rosji. W Irkucku rozpoczął naukę w szkole wieczorowej, następnie w Polsce przez rok uczęszczał do szkoły języka polskiego dla cudzoziemców we Wrocławiu. Po jej ukończeniu podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Polonistyki. Na piątym roku studiów postanowił powrócić do swojej pasji, czyli śpiewania. Równolegle rozpoczął naukę w trzyletnim studium muzycznym na wydziale piosenki estradowej.
Na początku 2010 Iwan Komarenko otrzymał polskie obywatelstwo.

niedziela, 22 września 2013

Mamy Kryształową Jaszczurkę!!!

Już po raz czwarty Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolbromiu brał udział w konkursie Lokalnej Grupy Działania "Nad Białą Przemszą" na produkt lokalny. W tym roku do kategorii rękodzieło zgłosiliśmy "Hotel dla owadów" i "Bukiet z kasztanów".
Dziś w Trzyciążu, podczas "Święta Ziemniaka" zostały ogłoszone wyniki. Oba nasze produkty otrzymały certyfikaty na produkty lokalne, ponadto nasz kasztanowy bukiet otrzymał I miejsce i Kryształową Jaszczurkę!

"Kasztanowy bukiet"



Kierownik ŚDS Agnieszka Tabor z Dyrektor biura LGD "Nad Białą Przemszą" Barbarą Nowakowską - Mossór, podczas rozstrzygnięcia konkursu na produkt lokalny (Święto Ziemniaka w Trzyciążu)


 Certyfikat na "Bukiet z kasztanów"

I Kryształowa Jaszczurka



 A oto nasz "Hotel dla owadów"


I certfikat...


poniedziałek, 16 września 2013

Aniołki Szmaciane...

W naszej pracowni powstają Szmaciane Aniołki. Ze skrawków materiałów, włóczki, kolorowych wstążeczek - można naprawdę zrobić coś fajnego, a przy tym pożyteczne. Mierzenie, odrysowywanie, wycinanie i szycie ogólnie usprawnia manualnie. Nasi podopieczni oprócz nabywania umiejętności podstaw szycia, mają świetną aktywizację: uczą się cierpliwości, aktywnego spędzania wolnego czasu, wyrabiają sobie zmysł estetyczny a ponadto pracując w grupie, integrują się. Ponadto taki gotowy Aniołek może być świetnym prezentem dla bliskiej osoby...





czwartek, 12 września 2013

To co siedzi w Mojej głowie...


Popatrz co mi w duszy gra
Czemu czasem jestem zła
Dokąd zmierzam dokąd gnam
Chociaż tyle wokół mam
Mój świat czasem jest różowy
Blady szary kolorowy
Czasem ciemność jest i mrok
Pęka serce tracę wzrok
Wbrew nakazom i pod wiatr
Idę sama poprzez świat
Myśli krążą w mojej głowie
Jak motyle kolorowe
I ulecieć chcę gdzieś w chmury
By obalić szare mury
Podaj rękę - wtedy my
Wejdziemy w cudowne dni
Gdzie jezior złoty blask
Pomoże zatrzymać czas...

                                                                                         D.Z.

                               Zajęcia świetlicowe tematyczne: Co siedzi w mojej głowie...










poniedziałek, 9 września 2013

Karaoke

IV konkurs Karaoke w Olkuszu już za nami. Nasi uczestnicy nie zajęli wprawdzie szczytnego miejsca, ale pięknie zaśpiewali i godnie nas prezentowali. A oto co pisał Przegląd Olkuski o festiwalu:
 
Tytuł utworu Kabaretu Starszych Panów wydaje się być najlepszym określeniem idei Małopolskiego Konkurs Karaoke, jaki już po raz szósty odbył się w Olkuszu. Jest to impreza szczególna, bo przez kilka godzin, niczym prawdziwe gwiazdy, prezentują swoje aranżacje znanych utworów osoby, którym życie na co dzień nie szczędzi kłopotów. W tym roku ponad pół setki podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy z całego województwa stanęło na olkuskiej scenie, by zaproszonym gościom i uczestnikom zapewnić dobrą zabawę. W tym roku sala była pełna, a uczestnicy mogli liczyć na aktywny doping i brawa.
Impreza łączy przyjemne z tym, co pożyteczne. Na ten jeden dzień uczestnicy zapominają o swoich chorobach i wszystkich problemach. Śpiewają najlepiej, jak tylko potrafią, a do występu nierzadko przygotowują się przez cały rok.
- Dzięki imprezie mamy możliwość integracji z innymi ośrodkami, z innymi osobami chorymi. To daje dużo wiary w siebie, potwierdza, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami. Niestety w życiu codziennym spotyka nas dużo przykrości. Kiedy śpiewamy, zapominamy o swoich chorobach – mówi Bożena, podopieczna ŚDS w Olkuszu. - Podczas terapii możemy się nauczyć śpiewu, a z drugiej strony możemy wyjść z pomocą do drugiej osoby – dodaje Jacek.
Udział w tego typu wydarzeniach kulturalnych to dla osób z zaburzeniami psychicznymi również terapia. - Uczestników bardzo cieszy, że mogą zaprezentować własną twórczość, własne możliwości. Jest to dla nich bardzo ważne, a my się cieszymy, że możemy w tym uczestniczyć – podkreśla Dorota Kośmider, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków ŚDS.
Rafał Kępiński, przewodniczący jury Konkursu, a na co dzień wokalista i aktor, podkreśla, że poziom artystycznego wyrazu jest bardzo wysoki. - Śpiewanie jest rodzajem ekspresji. Śpiewając uszczęśliwiamy siebie i innych, świat staje się lepszy – mówi artysta.
Integracji środowiska małopolskich ŚDS-ów poprzez udział w tej rozśpiewanej inicjatywie podjął się sześć lat temu olkuski Środowiskowy Dom Samopomocy. Doskonała organizacja imprezy sprawia, że co roku przyłączają się do niej kolejni. - Innowacyjna forma terapii sprawia, że festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem. O popularności niech świadczy fakt, że w tym roku udział bierze 57 uczestników z 28 ośrodków wsparcia z najdalszych zakątków Małopolski. Organizując festiwal, kieruję się nadrzędnym celem, jakim jest przełamywanie stereotypów wobec osób niepełnosprawnych umysłowo, a również umożliwiam im włączanie się w życie społecznej. To doskonała okazja do kształtowania wrażliwości społecznej i etyki w społeczeństwie lokalnym – mówi Anna Kwaśniewska, dyrektor ŚDS w Olkuszu.
- Muzyka uspokaja, bawi, uwrażliwia, a tym samym poprawia nastrój. Uczestnicy konkursu mogli wybierać utwory spośród bardzo szerokiego repertuaru muzyki polskiej i zagranicznej, dopasowanego do osobowości oraz temperamentu wykonawcy. Każdy może na chwile zapomnieć o własnych problemach i oddać się muzyce, wcielając się w role popularnej gwiazdy – podkreśla Przemysław Kania, olkuski artysta, który prowadzi warsztaty dla osób niepełnosprawnych.
Nagrodzonych wybrano w dwóch kategoriach. W pierwszej z nich zwycięzcą została Magdalena Migdał z ŚDS Stróże. Drugie miejsce przyznano Robertowi Tarasowi z ŚDS Olkusz, a trzecie – Idze Drozdowskiej z krakowskiego ŚDS-u z ul. Prądnickiej. W drugiej kategorii konkursowej wygrał Roman Stawarczyk (ŚDS Oświęcim), a drugie miejsce zajęła Magdalena Wróbel  (ŚDS Chrzanów). Trzecie miejsce jurorzy przyznali Ignacemu Tokarczykowi z ŚDS Limanowa. Wyróżnienia trafiły do Katarzyny Lewandowskiej (ŚDS Olkusz), Małgorzaty Ryłko (ŚDS Chrzanów) oraz duetu Aleksandra Gałęziowskiego i Magdaleny Roczek z (ŚDS Kraków os. Młodości). Wszyscy otrzymali pamiątkowe puchary i cenne nagrody rzeczowe.
VI Małopolski Konkurs Karaoke był współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego oraz z programu „Aktywni w drodze do pracy” w ramach funduszu Kapitał Ludzki. Organizację wsparli finansowo prywatni darczyńcy, którym w imieniu organizatorów dziękujemy. Patronem medialnym był „Przegląd Olkuski”.
Relacja filmowa:


karaoke sds1
karaoke sds3
karaoke sds2

piątek, 6 września 2013

Nasze jesienne róże






Za oknem piękne słońce wrześniowe a w ogrodzie wciąż zachwycają nas swoimi barwami i zapachem, królowe wszystkich kwiatów - róże.


środa, 4 września 2013

Ostatnie przygotowania do Karaoke

Jutro jedziemy na konkurs Karaoke skierowany do uczestników ośrodków wsparcia, organizowany przez ŚDS w Olkuszu. W związku z tym od kilku tygodni w naszym ośrodku rozbrzmiewa muzyka i śpiew uczestników, nie tylko tych, którzy będą nas reprezentować na jutrzejszej imprezie. Dziś próba generalna, więc Robert i Zbyszek - nasi faworyci dokonują ostatnich szlifów.

Chłopaki trzymamy jutro za was kciuki.

Biblioteka

W ramach zajęć  odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną w Wolbromiu . Szukaliśmy interesujących książek, które wykorzystamy podczas bibli...