Imieniny

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na stroneGRY mario

wtorek, 14 maja 2013

Maj


Maj najpiękniejszy miesiąc w całym roku... A mało kto z nas wie, że maj jest miesiącem wiosennym tylko na półkuli północnej natomiast na południowej jest miesiącem jesiennym.
Nazwa miesiąca pochodzi od łacińskiej nazwy Maius. Miesiąc ten ma nazwę bogini Mai, matki boga Merkurego. Została ona zapożyczona przez większość języków europejskich. W  języku polskim określenie "maić" oznacza tyle samo, co stroić. Staropolska nazwa maja brzmiała trawień.
Słowo maj stanowi również określenie młodej ziemi, która w całej swej krasie występuje w tym miesiącu. Według starej legendy Bóg Ojciec w maju stworzył świat.
A dziś mamy ciąg dalszy "Zimnych Ogrodników" i faktycznie zrobiło się chłodniej.
Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni wiosennych przymrozków. W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom.
Nazwy ogrodników pochodzą od patronów poszczególnych dni - zimni ogrodnicy to św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja) a zimna Zośka - św. Zofia 15 (maja).

żródło: WikipediaW maju zakwitają kwiaty i drzewa. Pola i łąki stają się kolorowymi dywanami. Zieleń we wszystkich możliwych odcieniach pobudza nas do życia, kaskada barw kwiatów nas inspiruje, śpiew ptaków i rechot żab, odpręża nasze umysły. Wszystko nas raduje - nawet majowa pierwsza burza...
Nie bójmy się czerpać z przyrody energii! Wystarczy się na chwilkę zatrzymać- nakarmić duszę widokami cudnej zieleni i kwitnących kwiatów, z zamkniętymi oczami wsłuchać się w wiosenną symfonię dźwięków zwierząt i ptaków a z pewnością poczujemy się lepiej!!!

A oto kilka majowych wątków uchwyconych przez obiektyw naszego aparatu:


1 komentarz: